Leasing kojarzy się przede wszystkim z przedsiębiorcami. Można wziąć go na samochody firmowe, maszyny, sprzęt rolniczy i wiele innych. Okazuje się jednak, że nie tylko osoby mające działalność gospodarczą mogą się cieszyć przywilejami, które wynikają z takiej opcji. Sprawdź, czym jest leasing konsumencki. Poznaj jego zalety i przekonaj się, czy to opcja dla Ciebie.
Dla kogo leasing?
Leasing to umowa cywilnoprawna, która jest zawierana między korzystającym, czyli leasingobiorcą, a finansującym, czyli leasingodawcą. Wiele osób uważa, że jedynie przedsiębiorcy mogą korzystać z tej metody finansowania. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od jej rodzaju, konstrukcji i przeznaczenia.
Dla kogo leasing? Zgodnie z aktualnie obowiązującym porządkiem prawnym możliwe legalne jest korzystanie z leasingu konsumenckiego. Jest on przeznaczony dla osób fizycznych, które nie mają własnej działalności gospodarczej.
Rodzaje leasingów
Najpopularniejszymi rodzajami są leasingi dla przedsiębiorców. Istnieje jednak również leasing konsumencki. Poniżej znajdziesz zestawienie obu opcji oraz ich porównanie. Dzięki temu dowiesz się, na czym w praktyce polega to w przypadku osób fizycznych.
Leasing dla przedsiębiorców
Leasing taki może zabrać każdy przedsiębiorca zarówno działający na rynku od lat, jak i początkujący, ma on możliwość zaliczenia kosztów leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Przedmiotami leasingu mogą być w tym przypadku środki wykorzystywane w przedsiębiorstwach (samochody osobowe i dostawcze, maszyny budowlane, sprzęt rolniczy itp.). Czas trwania umowy to od kilku miesięcy do kilku lat (w zależności od konstrukcji umowy). Warunkami finansowania jest możliwość wymagania wpłaty własnej (w wysokości od 1 do nawet kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu leasing), a także możliwość zrezygnowania z leasingodawcy z jej pobrania. Celem Leasingu dla przedsiębiorcy jest finansowanie elementów wchodzących do majątku przedsiębiorstwa.
Leasing dla konsumentów
Ten rodzaj leasingu może zabrać każda osoba fizyczna, jednak nie może ona zaliczyć kosztów leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Przedmiotami leasingu mogą być w tym przypadku: środki konsumpcyjne (pojazdy, skutery, sprzęt AGD i RTV). Czas trwania leasingu to z reguły od roku do 5 lat, ale szczegóły zależą od treści zawartego zobowiązania. Leasing dla konsumenta nie wymaga wkładu własnego. Celem Leasingu dla konsumentów jest finansowanie zakupu przedmiotów przeznaczonych do użytku prywatnego.
Porównanie obu opcji pokazuje, że leasing jest opłacalny nie tylko w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Leasing bez firmy może być korzystny również wtedy, gdy chcesz dokonać zakupu określonej rzeczy, która podniesie komfort życia. Pomoże Ci też spełnić marzenia dotyczące rozwoju czy zakupu danego przedmiotu.
Leasing konsumencki — na co można go wziąć?
Leasing bez działalności Polacy najchętniej biorą na zakup samochodu — osobowego lub dostawczego. Dzięki temu, bez wkładu własnego, możesz skorzystać ze wsparcia w pozyskaniu pojazdu, który będzie bezpieczny, niezawodny i pozwoli realizować pasję związaną z motoryzacją.
Warto jednak mieć świadomość, że w ramach umowy można także wziąć w użytkowanie:
- pojazdy jednośladowe — skutery i motocykle o dużej mocy;
- sprzęt AGD/RTV — lodówkę, pralkę, telewizor czy wymarzony komputer;
- wyposażenie mieszkania — np. meble;
- sprzęt sportowy — narty, zestaw do nurkowania oraz wiele innych.
Nie wiesz, jak wybrać ofertę dla siebie? Skorzystaj z pomocy specjalistów od leasingu. Dzięki nim uzyskasz dostęp do najkorzystniejszych propozycji na rynku, a także wiedzę na temat tego, w jaki sposób interpretować każdą z nich. To z kolei przełoży się bezpośrednio na opłacalność całego przedsięwzięcia.
Leasing bez działalności — zalety rozwiązania
Zaletami leasingu bez działalności są:
- możliwość spełnienia marzeń swoich oraz całej rodziny;
- szansa na pozyskanie stosunkowo drogich dóbr na korzystnych zasadach;
- brak konieczności dysponowania wkładem własnym;
- możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu wskazanego w umowie;
- szeroki wybór ofert, który pozwala dobrać konkretną opcję do indywidualnych potrzeb.
Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy skorzystanie z tej formy finansowania jest dla Ciebie? Pomyśl, że czas ucieka, więc jeśli chcesz cieszyć się wymarzonym pojazdem czy innym sprzętem, skorzystaj z bezpiecznego leasingu. Dodasz sobie pewności siebie i realnie podniesiesz komfort życia.
Czy leasing bez działalności się opłaca? Kiedy warto się na niego zdecydować?
Czy leasing bez działalności się opłaca? Tak. Jeśli zależy Ci na poprawie jakości życia, a nie masz oszczędności lub nie chcesz się ich pozbywać, leasing jest opcją dla Ciebie. Procedura uzyskania finansowania jest krótsza i prostsza niż wzięcie kredytu.
Nie jest związana z wnikliwą analizą zdolności kredytowej i nie wymaga dysponowania wkładem własnym. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby szybko uzyskać dany sprzęt czy pojazd, zawarcie umowy Ci się opłaci. Otrzymasz klarowne warunki zobowiązania, a także prawa i obowiązki, które będą Ci przysługiwały w związku z jego zawarciem.
Leasing bez firmy to ciekawa opcja finansowania zakupów dla osób, które nie mają własnej działalności. Dzięki niej możesz cieszyć się wymarzonym autem, sprzętem AGD czy komputerem. Wszystko na jasnych zasadach i w legalny sposób.