Leasing to instytucja wykorzystywana przez przedsiębiorców oraz konsumentów. Umożliwia sfinansowanie procedury związanej z zakupem pojazdu, ale nie tylko. W jej ramach można pozyskać także sprzęt IT, maszyny rolnicze i budowlane oraz wiele innych. Ile kosztuje leasing i kiedy może się opłacić? Sprawdź.
Koszt leasingu — na co można wziąć leasing?
Koszt leasingu zależy w dużej mierze od tego, co będzie przedmiotem umowy pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcę. Warto bowiem pamiętać, że na rynku są dostępne różnorodne oferty, które dotyczą zarówno nowych, jak i używanych elementów.
Popularnymi dobrami, które oferują firmy leasingowe, są:
- samochody — leasing samochodów dotyczy zarówno pojazdów osobowych, jak i dostawczych;
- sprzęt biurowy — kamery, komputery, kserokopiarki i inne;
- fotowoltaika — ze względu na rosnące ceny energii wielu przedsiębiorców decyduje się na propozycje związane ze sfinansowaniem własnej instalacji;
- maszyny budowlane i rolnicze — są to m.in. siewniki, ciągniki, koparki oraz ładowarki;
- wyposażenie mieszkania i meble — dotyczy to przede wszystkim leasingu konsumenckiego.
Na rynku jest dostępnych wiele ofert, które możesz dopasować do własnych potrzeb — zarówno pod względem tego, co obejmuje konkretna umowa, jak i warunków związanych ze spłatą zobowiązania.
Wielkość raty a rodzaje leasingu — usługa dla przedsiębiorców i konsumentów
Wielkość raty leasingu zależy również od rodzaju zobowiązania. Jest to forma finansowania, z której mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. W przypadku przedsiębiorców wielkość raty nie jest ostatecznym kosztem, jaki będą ponosić w skali miesiąca czy roku. Jest tak dlatego, ponieważ mogą oni zastosować odpisy amortyzacyjne, dzięki którym zawarcie umowy na dany składnik majątku będzie dla nich jeszcze bardziej opłacalne.
Ile kosztuje leasing — rata i inne opłaty
Szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje leasing, należy również zauważyć, że sama rata to nie jedyny koszt, który ponosi korzystający, czyli leasingobiorca. Dodatkowe opłaty znajdziesz poniżej.
Wpłata wstępna
Analizując oferty leasingu sprzętu IT czy innych dóbr, sprawdź, ile wynosi tego rodzaju opłata. Niektóre firmy oferują możliwość zawarcia transakcji bez jej uiszczenia, w innych wynosi ona zaledwie kilka procent, a w jeszcze innych nawet kilkadziesiąt.
Opłata manipulacyjna — za obsługę umowy leasingu
Firmy leasingowe mają dużą dowolność w kształtowaniu ofert. Niektóre z nich zawierają w umowach informacje o tym, jakie koszty poniesie klient w związku z tym, że finansujący (leasingodawca) zajmie się obsługą zobowiązania. To dodatkowa wartość, która wpływa na to, ile kosztuje leasing.
Ubezpieczenie przedmiotu
Przedmiot leasingu, zgodnie z zapisami większości umów, musi zostać ubezpieczony w określony sposób. Często leasingodawca oferuje polisę na korzystnych warunkach finansowych. W kontrakcie umieszcza również informacje o dodatkowej prowizji, którą pobierze, jeśli zdecydujesz się skorzystać z ubezpieczenia od zewnętrznego podmiotu.
Koszty serwisowe
Przedmiot umowy, szczególnie jeśli jest to samochód, wymaga regularnego serwisu, który ma kontrolować jego stan i utrzymywać go w odpowiednim stanie. Przeglądów dokonuje się z reguły w autoryzowanych serwisach, co generuje koszty rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy w skali roku.
Kary umowne
W umowach leasingu zawiera się także informacje dotyczące kar umownych. Te są nakładane na stronę np. jeśli dojdzie do opóźnienia w spłacie lub gdy przedmiot zostanie zwrócony po upływie terminu wskazanego w kontrakcie.
Możliwość i wysokość wykupu
Leasing opłaca się szczególnie wtedy, gdy po upływie wskazanego czasu możliwy jest wykup pojazdu. Na koszt inwestycji w tym wypadku będzie się składała zatem także wysokość wykupu. Jest to kwota, którą leasingobiorca ma zapłacić na koniec obowiązywania umowy, aby przedmiot zobowiązania stał się jego własnością.
Na ogólny koszt leasingu składa się nie tylko rata, ale także dodatkowe opłaty. Aby mieć ich świadomość, przeanalizuj wnikliwie zaproponowaną Ci ofertę.
Koszt leasingu w 2023 roku — analiza ofert
Koszt leasingu w 2023 roku zależy w dużej mierze od tego, jaką ofertę wybierzesz, a także jakie masz możliwości finansowe. Jeżeli zależy Ci na wnikliwej analizie różnych propozycji, skorzystaj z pomocy doradcy leasingowego.
W ten sposób przeanalizujesz opcje od wielu firm z całej Polski, a także dopasujesz jedną z nich do swoich potrzeb i możliwości w zakresie spłaty. Dzięki temu będziesz cieszył się przedmiotem leasingu, a samo zobowiązanie nie będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem.
Jaka rata leasingu?
Wielkość raty leasingu zależy m.in. od:
- stanu przedmiotu umowy — leasing może dotyczyć nowego bądź używanego sprzętu;
- wartości przedmiotu — im jest wyższa, tym raty będą zasadniczo większe;
- okresu trwania umowy — więcej rat sprawia, że są one z reguły niższe;
- wpłaty wstępnej i kwoty wykupu — im wyższa jest wpłata wstępna i kwota wykupu, tym niższe są raty.
Wysokość miesięcznego zobowiązania może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Aby mieć pewność, że rata leasingu będzie dopasowana do Twoich możliwości, przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zapoznaj się również z ofertami różnych firm, żeby wybrać spośród nich tę odpowiednią dla siebie.
Koszt umowy długoterminowej to nie tylko wielkość raty leasingu, ale także szereg innych opłat, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnej oferty. Analizując zapisy umowy, upewnisz się, że dane zobowiązanie nie będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem, a cała procedura stanie się faktycznie opłacalna.