Leasing maszyn budowlanych jest skierowany głównie do firm, które chcą się rozwijać bez konieczności angażowania własnych środków na zakup wyposażenia. Dzięki tej opcji finansowania mogą realizować nowe inwestycje i zwiększać zyski. Jeśli planujesz skorzystać z takiego rozwiązania, dowiedz się, jakie czynniki powinieneś uwzględnić, aby znaleźć najlepszą ofertę.
Branża budowlana rozwija się w Polsce niezwykle prężnie. Jest to gałąź gospodarki, w którą zdecydowanie warto inwestować. Leasing maszyn budowlanych umożliwia poszerzenie zakresu działalności firmy bez ponoszenia dużych kosztów.
Leasing maszyn budowlanych — jak znaleźć najlepszą ofertę?
Najważniejszą kwestią jest wybór dostawcy leasingu. Należy postawić na sprawdzoną firmę cieszącą się zaufaniem klientów, która zapewni Ci wsparcie na każdym etapie współpracy. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź dokładnie warunki leasingu maszyn budowlanych. Szczególną uwagę zwróć na następujące parametry:
- wysokość opłaty wstępnej,
- rodzaj rat (malejące lub stałe),
- maksymalny czas trwania zobowiązania,
- warunki, które musi spełniać Twoja firma.
Porównując ze sobą oferty różnych leasingodawców, zwróć także uwagę na to, jakie maszyny budowlane mogą być przedmiotem umowy. Zweryfikuj także, czy jest to nowy, czy używany sprzęt. W ten sposób sprawdzisz, czy konkretna oferta jest zgodna z potrzebami Twojego biznesu.
Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo finansowe w leasingu maszyn budowlanych. Wiele firm oferujących to rozwiązanie dodatkowo daje możliwość skorzystania z rozszerzonego planu ochrony. Może on obejmować np. serwisowanie urządzeń czy wsparcie w przypadku poważnej awarii. Warto także rozważyć kwestię ubezpieczenia w leasingu maszyn budowlanych. Z pewnością otrzymasz propozycję polisy od firmy leasingowej, jednak możesz także poszukać ofert na własną rękę. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie sprawdzić warunki takiego ubezpieczenia oraz porównać koszty.
Finansowanie maszyn budowlanych w ramach leasingu — co jeszcze warto wiedzieć?
Zawierając umowę leasingu, możesz korzystać z wybranego sprzętu przez określony czas w zamian za spłacanie rat w określonej wysokości. Musisz jednak uwzględnić także ograniczenia dotyczące eksploatacji w leasingu. Określają one sposób użytkowania przedmiotu umowy. Mają one na celu przede wszystkim zabezpieczać interesy leasingodawcy poprzez ustalenie konkretnych warunków, które musi spełnić korzystający ze sprzętu. Te informacje muszą znaleźć się w zawartej umowie.
Czego mogą dotyczyć wspomniane ograniczenia? Najczęściej limitu kilometrów lub godzin, w których może pracować sprzęt. Ich przekroczenie może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. Ograniczenia mogą uwzględniać także zakaz pracy maszyn w trudnych warunkach, które mogą negatywnie wpływać na ich żywotność oraz efektywność, a także przeprowadzania modyfikacji sprzętu bez zgody podmiotu finansującego.
Leasing operacyjny vs. leasing finansowy maszyn budowlanych — najważniejsze różnice
Poznaj najważniejsze różnice między obiema formami finansowania maszyn budowlanych, co ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.
- Własność przedmiotu zobowiązania — w przypadku leasingu operacyjnego właścicielem pozostaje leasingodawca i sprzęt zalicza się do jego majątku. To jego obowiązkiem jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Przy leasingu finansowym leży to po stronie leasingobiorcy, gdyż przedmiot umowy od początku wchodzi w skład jego majątku,
- Koszty uzyskania przychodu — przy opcji finansowej podmiot korzystający wlicza w nie tylko część odsetkową płaconych rat wraz z amortyzacją. W leasingu operacyjnym może uwzględnić pełną ratę oraz opłatę wstępną.
- Podatek VAT —w leasingu operacyjnym jest on doliczany do każdej raty. Leasingobiorca decydujący się na wariant finansowy musi go zapłacić w całości z góry wraz z pierwszą ratą.
Jeśli interesuje Cię leasing maszyn budowlanych i chcesz znaleźć najlepszą ofertę, skontaktuj się z naszymi doradcami. Chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania oraz rozwieją Twoje wątpliwości.