Zastanawiasz się nad tym, jak sfinansować zakup samochodu czy maszyny rolniczej? Dwie popularne opcje to kredyt i leasing. Obie się od siebie różnią, a sama procedura zaciągnięcia zobowiązania jest oparta na innych zasadach. Poznaj różnice między jedną i drugą metodą, aby zdecydować, która bardziej Ci się opłaca.
Leasing czy kredyt — czym jest kredyt? Rodzaje kredytów
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: leasing czy kredyt, warto poznać możliwości, które daje każda z metod finansowania. W przypadku kredytu na zakup samochodu czy sprzętu do firmy wyróżnia się kilka wariantów. Poniżej znajdziesz te najczęściej wykorzystywane.
Kredyt gotówkowy
Umożliwia sfinansowanie dowolnej inwestycji. Po przeanalizowaniu zdolności kredytowej danego klienta bank podejmuje decyzję, czy udzieli mu zobowiązania, o które ten wnioskuje. Kwota kredytu może wynosić maksymalnie 255 550 złotych, ale większość banków przygotowuje oferty maksymalnie do 200 tysięcy złotych.
W ramach takiej procedury konieczne jest udokumentowanie dochodów. Analitycy analizują również m.in. sytuację rodzinną wnioskującego, czyli jego wiek czy ryzyko związane z przedsięwzięciem. Zobowiązanie mogą zaciągnąć zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci.
Kredyt inwestycyjny
To opcja skierowana jedynie dla przedsiębiorców — rozpoczynających lub kontynuujących swoją działalność. Zobowiązanie ma charakter celowy, czyli musi zostać przeznaczone na konkretną inwestycję związaną z rozwojem przedsiębiorstwa.
Może nią być zakup samochodu lub całej floty. Procedura wymaga przedstawienia szczegółowych dokumentów, które potwierdzą, że udzielenie kredytu będzie miało faktyczny i pozytywny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Niekiedy konieczne jest dysponowanie wkładem własnym — zależy to od oferty banku.
Zarówno kredyt inwestycyjny, jak i gotówkowy umożliwiają sfinansowanie zakupu pojazdów, maszyn czy urządzeń służących do pracy. Wymagają uczestnictwa w skomplikowanej, bankowej procedurze i spełnienia szeregu wymogów, które będą wskazane w ofercie podmiotu udzielającego zobowiązania.
Kredyt czy leasing — czym jest leasing?
Odpowiadając na pytanie kredyt czy leasing, należy również w pełni zrozumieć istotę drugiego zobowiązanie. Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). Na podstawie zobowiązania finansujący przekazuje przedmiot leasingu w użytkowanie korzystającemu, który jest zobowiązany do uiszczenia opłat wskazanych w kontrakcie.
Procedura zawierania umowy ma uproszczony charakter i można ją porównać do zawierania umowy najmu. Nie musisz dysponować wkładem własnym, aby skorzystać z instytucji leasingu. Na rynku są dostępne oferty, które zawierają opłatę wstępną oraz takie, które jej nie przewidują. Zdolność kredytowa w przypadku umowy leasingu jest analizowana w znacznie korzystniejszy sposób dla leasingobiorcy niż w przypadku kredytów.
Istnieje nawet instytucja leasingu bez BIK, BIK i KRD. Dzięki niej możesz uzyskać przedmiot, którym jesteś zainteresowany, nawet pomimo przejściowych problemów z płynnością finansową.
Różnica kredyt leasing: kto może skorzystać z leasingu?
Różnica kredyt a leasing odnosi się także do tego, kto może skorzystać z konkretnej formy finansowania. Kredyt gotówkowy to opcja dla każdego. Z kolei kredyt inwestycyjny jest przeznaczony tylko dla przedsiębiorców. Jak jest z leasingiem? Mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorcy (leasing operacyjny, finansowy), jak i konsumenci (leasing konsumencki).
Czym różni się kredyt od leasingu? Porównanie obu opcji
Czym różni się kredyt od leasingu? Poniższa tabela obrazuje podstawowe różnice między tymi opcjami.
Leasing | Kredyt | |
Cel finansowania | rozbudowane możliwości (np. samochód, sprzęt IT, fotowoltaika, maszyny rolnicze i budowlane) | w przypadku kredytu inwestycyjnego ograniczone możliwości. Przy kredycie gotówkowym ograniczona kwota zobowiązania |
Okres obowiązywania | od kilku miesięcy do kilku lat (w zależności od warunków umowy) | od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat w zależności od kredytu |
Procedura | uproszczona, umożliwiająca szybkie pozyskanie przedmiotu kontraktu | wymaga dopełnienia wielu formalności i wnikliwej analizy sytuacji strony ubiegającej się o kredyt |
Forma spłaty | raty leasingowe | raty (połączenie m.in. kapitału i odsetek) |
Własność przedmiotu | z reguły przedmiot leasingu staje się własnością korzystającego dopiero po wykupie | status jest uzależniony od charakteru zobowiązania |
Teraz już wiesz, czym różni się leasing od kredytu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, na którą opcję się zdecydować.
Leasing czy kredyt — co lepsze?
Zastanawiasz się, co wybrać: leasing czy kredyt? Co lepsze w konkretnej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym m.in. od Twoich oczekiwań oraz możliwości finansowych.
Jeśli zdecydujesz się na leasing paneli fotowoltaicznych lub innych dóbr, będziesz mógł rozwijać swoją firmę (jeżeli jesteś przedsiębiorcą), zwiększać wydajność podejmowanych działań i poprawić wizerunek podmiotu na rynku.
Wszystko to zrobisz szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności. Kredyt będzie wymagał większego zaangażowania, dostarczenia wielu dokumentów, a także może wiązać się z mniej korzystnymi warunkami umowy. Konkretną opcję dopasuj do swoich oczekiwań i możliwości.
Wybór pomiędzy kredytem a leasingiem należy dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Analizując konkretne oferty, zdecydujesz, w której sytuacji comiesięczne raty nie będą dla Ciebie nadmiernym obciążeniem.