Na czym polega leasing?

Zdjęcie artykułu
Leasing
2023-05-16

Leasing jest formą zobowiązania opartą na umowie cywilnoprawnej. Dzięki niemu możesz skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu osobowego czy ciężarowego, maszyn niezbędnych do pracy oraz wielu innych urządzeń. Sprawdź, co to leasing. Dowiedz się, jakie są jego rodzaje i kiedy takie rozwiązanie się opłaca.

Leasing — co to?

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców oraz konsumentów decyduje się na leasing. Co to jest?To forma zobowiązania, która polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej. Jej stronami są leasingodawca oraz leasingobiorca. Podpisują oni kontrakt, w ramach którego finansujący, czyli leasingodawca, zobowiązuje się oddać w użytkowanie daną rzecz korzystającemu, czyli leasingobiorcy.

W umowie zawarte są informacje m.in. na temat:

  • wpłaty wstępnej — może ona wynosić od 1 do kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu zobowiązania. Niektóre firmy oferują nawet zawarcie umowy bez wkładu;
  • wysokości miesięcznej raty — to kwota zobowiązania, którą co miesiąc leasingobiorca będzie przelewał na konto finansującego;
  • okresu obowiązywania leasingu — umowa jest zawierana na czas określony;
  • możliwości wykupu pojazdu lub jej braku — jeśli jest możliwy, wskazuje się konkretną sumę lub procent wartości pojazdu, które będzie musiał wpłacić korzystający, by przedmiot leasingu stał się jego własnością.

Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego, z tym że wiele firm oferuje możliwość wykupienia przedmiotu po zakończeniu obowiązywania kontraktu.

Na czym polega leasing? Co można wziąć w leasing?

Na czym polega leasing? Na podstawie zawartej umowy finansujący przekazuje w użytkowanie konkretne dobro, a w zamian za to korzystający płaci mu określoną wpłatę wstępną. Zobowiązuje się też do pokrywania raty, o określonej wysokości, na wyraźnie wskazanych w kontrakcie zasadach.

W leasing można wziąć m.in.:

  • samochody osobowe i dostawcze — zarówno pojedynczo, jak i całą flotę;
  • sprzęt medyczny — aparaty do RTG, inkubatory, defibrylatory i wiele innych;
  • komputery, kserokopiarki i inne urządzenia biurowe — leasing sprzętu IT pozwala zwiększyć wydajność i konkurencyjność podmiotu na rynku;
  • maszyny rolnicze, budowlane — ciągniki, koparki, ładowarki, siewniki.

Możliwości są jednak nieograniczone, ponieważ firmy leasingowe oferują szeroki zakres usług, dopasowanych do różnych gałęzi przemysłu oraz potrzeb.

Rodzaje leasingu

Jeśli wiesz już, co to znaczy leasing, warto poznać także jego rodzaje. Można wyróżnić różne opcje w tym zakresie, które są odmienne ze względu na:

  • przedmiot leasingu;
  • konstrukcję umowy;
  • status stron zobowiązania;
  • prawa i obowiązki stron wobec siebie nawzajem;
  • prawa i obowiązki stron wobec przedmiotu leasingu.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje leasingów wraz z ich krótką charakterystyką. Zapoznanie się z danymi dotyczącymi konkretnej opcji będzie pomocne, jeśli np. zdecydujesz się zawrzeć umowę z danym leasingodawcą.

Leasing finansowy i operacyjny

Leasing finansowy polega na tym, że leasingobiorca podczas trwania umowy leasingu jest traktowany jak właściciel pojazdu. W związku z tym może korzystać z odpisów amortyzacyjnych (formy optymalizacji podatkowych), musi umieścić przedmiot umowy w ewidencji środków trwałych, a także ponosić bieżące opłaty za korzystanie z danej rzeczy. VAT płaci finansujący na początku transakcji.

Na czym polega leasing operacyjny? Jest swego rodzaju przeciwieństwem finansowego. Przedmiot umowy wlicza się w majątek leasingodawcy. To on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy korzystający może wykupić pojazd, ponieważ raty leasingu nie pokrywają jego wartości. VAT jest płacony w ratach.

Na czym polega leasing konsumencki?

Większość osób kojarzy leasing z przedsiębiorcami, jednak warto wiedzieć, że nie jest on zarezerwowany jedynie dla nich. Istnieje bowiem instytucja leasingu konsumenckiego. Osoby, które nie mają działalności gospodarczej, mogą z niej skorzystać. Z reguły jest ona korzystniejszą opcją niż pożyczka, więc po prostu bardziej się opłaca.

Co to leasing z wykupem i bez wykupu?

Rozróżnia się także leasing z możliwością wykupu oraz bez wykupu. W przypadku leasingu finansowego automatycznie staniesz się właścicielem pojazdu po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, który jest obecnie wybierany częściej, nie jest to jednak takie oczywiste. Do tego, by stać się właścicielem auta, trzeba uiścić określoną w umowie opłatę.

Czy leasing się opłaca? Wady i zalety

Zalety leasingu:

  • proste procedury związane z zawarciem umowy,
  • szeroki wybór ofert (można znaleźć opcje bez lub z niską wpłatą wstępną),
  • niski próg zdolności kredytowej, który sprawia, że leasing jest dostępny dla wielu osób,
  • leasing nie obniża zdolności kredytowej,
  • zawarcie umowy pozwala na zastosowanie optymalizacji podatkowych,
  • możliwość dostosowania wysokości rat do własnych możliwości (można wziąć w leasing zarówno nowy, jak i używany sprzęt)

Wady leasingu:

  • konieczność postępowania z przedmiotem umowy zgodnie z zapisami,
  • poważne konsekwencje za opóźnienia w spłacie,
  • konieczność dysponowania wpłatą początkową (w przypadku niektórych ofert)

Czy leasing się opłaca? Jeśli nie stać Cię na zakup danego dobra za gotówkę lub nie chcesz przeznaczać na inwestycję wolnych środków, to zdecydowanie tak. Będziesz mógł dzięki umowie podnieść komfort życia, rozwinąć firmę, zwiększyć jej wydajność i konkurencyjność. Jeśli uważasz, że rata leasingu będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem, rozważ alternatywne opcje.

Leasing to rodzaj umowy długoterminowej, w ramach której możesz skorzystać z różnego rodzaju pojazdów, maszyn oraz urządzeń. Na rynku znajdziesz szeroki wybór ofert skierowanych zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Dzięki temu możesz dopasować konkretny produkt do własnych oczekiwań.

Baza wiedzy

Na naszym blogu dzielimy się eksperckimi rekomendacjami na temat dostępnych form finansowania i możliwości, jakie niosą. Żadnego lania wody, tylko rzetelne informacje przedstawione w przystępny sposób. Piszemy nie dla algorytmów, a dla ludzi.

Zdjęcie wpisu
Ciekawostki
2024-10-17

Panele fotowoltaiczne – czy warto zainwestować w energię słoneczną dla swojej firmy?

Panele fotowoltaiczne

Zdjęcie wpisu
Bez kategorii
2024-09-16

Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingu maszyn budowlanych – kluczowe czynniki do rozważenia

Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingu maszyn budowlanych – kluczowe czynniki do rozważenia

Zdjęcie wpisu
Ciekawostki
2024-07-30

Leasing paneli fotowoltaicznych – jak działa i dlaczego warto?

Wiele firm decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych na własność. Jednak to dość duży wydatek i nie każde przedsiębiorstwo może sobie na niego pozwolić.

Zdjęcie wpisu
Porady
2024-06-27

Zalety wynajmu długoterminowego samochodów dla przedsiębiorstw – analiza kosztów i korzyści

Zalety wynajmu długoterminowego samochodów dla przedsiębiorstw – analiza kosztów i korzyści

CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy?
Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Oddział Poznań
ul. Murawa 37C lok.1
61-655 Poznań
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993
Tag ikonaNumer KNF:
RPK033805

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Używamy na naszej stronie plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu oraz innych opisanych w naszej Polityce prywatności.