Rozpoczynasz działalność biznesową? Skoro tak, zapewne potrzebujesz mniejszej lub większej floty pojazdów. Inwestycja w ich zakup wcale nie musi być najrozsądniejszym rozwiązaniem. W zamian masz dwie alternatywy: wynajem długoterminowy lub leasing na start. Czym różnią się te rozwiązania? Które z nich wybrać? Podpowiadamy.
Wynajem długoterminowy vs. leasing na start – jakie są różnice?
Zacznijmy od najważniejszego, a zatem od różnic między wynajmem a leasingiem. Na czym one polegają? W największym uproszczeniu można powiedzieć, że wynajem długoterminowy jest formą leasingu operacyjnego. Natomiast leasing na start może też przyjąć formę leasingu finansowego. Poniżej opisano elementy, które je od siebie różnią.
Różnice między wynajmem a leasingiem – do kogo należy samochód?
Przy wynajmie długoterminowym pojazdy użytkowane przez Twoją firmę nie wliczają się do jej składników majątkowych. Są Ci użyczane na określony czas, a po jego zakończeniu wracają do właściciela. Rzadko kiedy istnieje szansa na ich odkupienie od wynajmującego za niewielką kwotę.
Gdy decydujesz się na leasing na start, auto jest wliczane do składników majątkowych Twojej firmy. Zazwyczaj też po zakończeniu umowy możesz je wykupić za ustaloną stawkę. Najczęściej jest ona niewielka.
Korzyści podatkowe wynajmu długoterminowego a leasingu
Przy wynajmie długoterminowym masz prawo wliczyć całą comiesięczną opłatę za użytkowanie pojazdów w koszty działalności. W efekcie zmniejsza się podstawa opodatkowania, co pozwala optymalizować budżet. Nie masz też obowiązku uiszczenia całego podatku VAT z góry – jest on doliczany proporcjonalnie do każdej raty.
Natomiast przy leasingu finansowym to na Tobie spoczywa obowiązek amortyzacji pojazdu. Nie możesz również wliczyć całych rat w koszty działalności. Największą przeszkodą może być natomiast konieczność uregulowania całej wartości podatku VAT z góry.
Serwisowanie i ubezpieczenie pojazdu
Gdy w grę wchodzi analiza korzyści i wad wynajmu vs. leasingu, warto też zwrócić uwagę na szereg dodatkowych kosztów oraz formalności wiążących się z użytkowaniem pojazdu. Jego ubezpieczenie (nie tylko OC, ale również AC czy GAP), koszty przeglądów i serwisowania – to pokaźne wydatki.
Kto je ponosi?
- Przy wynajmie długoterminowym wszystkie te zadania spoczywają na wynajmującym. Użytkujący pojazd płaci natomiast określoną konkretną stawkę za usługę. Nie ma jednak zazwyczaj np. możliwości wybrania ubezpieczyciela.
- Przy leasingu finansowym te koszty zazwyczaj ponosi użytkujący pojazd. Często może on również skorzystać z wariantu pokrywającego wydatki na wszelkie „obowiązki okołosamochodowe”. Ma jednak więcej kontroli nad tym, na jakie rozwiązania i u jakiego partnera się zdecyduje.
Koszty długoterminowego wynajmu vs. leasingu
Przy wynajmie długoterminowym można się spodziewać relatywnie niskiej raty miesięcznej. Powód jest prosty – pojazd z założenia po kilku latach powróci do wynajmującego. Będzie on mógł zatem go sprzedać lub „przywrócić do obiegu” – a zatem auto przyniesie mu dalsze korzyści finansowe. Dlatego może sobie pozwolić za niewygórowane opłaty naliczane za usługę wynajmu.
Przy leasingu finansowym miesięczna rata będzie wyższa, jednak po kilku latach auto będzie się mogło stać własnością Twojej firmy. W efekcie będziesz je mógł dalej użytkować bez ponoszenia kosztów lub np. odsprzedać, aby odzyskać część pieniędzy.
Najlepsze opcje finansowania pojazdów – wynajem czy leasing?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o najlepsze opcje finansowania pojazdów. Można jednak powiedzieć, że:
- jeśli chcesz korzystać z nowych aut i co kilka lat wymieniać flotę, a przy okazji zależy Ci na niskiej racie miesięcznej oraz minimum formalności – korzystnym wyborem będzie wynajem długoterminowy;
- jeżeli chcesz mieć większą kontrolę nad swoją flotą i nie obawiasz się nieco większych wydatków, a przy tym w przyszłości chcesz przejąć użytkowane auta na własność – dobrą opcją będzie leasing.
Szukasz oferty w tym drugim wariancie na naprawdę korzystnych warunkach? Docenisz elastyczność leasingu na start dostępnego w ClickLease. Od 1% wpłaty wstępnej, z uzgodnieniami dostosowanymi do Twojego modelu biznesowego, wsparciem doradczym i szerokim wyborem aut – to oferta, którą warto się zainteresować. Chcesz o niej porozmawiać? Skontaktuj się z naszymi doradcami i zobacz, że pozyskanie floty, nawet na początku działalności, nie musi być problemem!