Jeśli korzystasz z leasingu – czy to samochodu, czy to maszyn budowlanych albo sprzętu IT – jego przedmiot musi być odpowiednio ubezpieczony. Nie chodzi wyłącznie o wymogi prawne, ale również o warunki stawiane przez leasingodawców. Jakie polisy są niezbędne przy leasingu? Czy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest obowiązkowe? Co z ubezpieczeniem GAP w leasingu? Wyjaśniamy.
Ubezpieczenia w leasingu – co musisz wiedzieć na start?
Na początek najważniejsze – każdy przedmiot leasingu musi być ubezpieczony. Jest to w dobrym interesie obu stron transakcji. Powód jest prosty: utrata, uszkodzenie czy zniszczenie obiektu, który był finansowany w ten sposób, niosłoby za sobą poważne konsekwencje finansowe.
Stąd też jednym z podstawowych wymogów wpisanych w umowę jest zastosowanie odpowiednich ubezpieczeń w leasingu.
Ubezpieczenie w leasingu – kto za nie płaci?
Opłaty za ubezpieczenia w leasingu zawsze ponosi leasingobiorca. Nie ma znaczenia typ leasingu ani to, czy druga strona transakcji wskaże konkretnego ubezpieczyciela, czy pozwoli na jego samodzielny wybór.
- W pierwszym przypadku opłaty za ubezpieczenie OC w leasingu i inne są refakturowane na leasingobiorcę w ramach wnoszonych opłat.
- W drugim – leasingobiorca samodzielnie wpłaca składki ubezpieczeniowe w wybranym towarzystwie.
Czy można samemu wybrać ubezpieczyciela przy leasingu?
To, kto wybiera ubezpieczyciela, zależy od polityki konkretnego leasingodawcy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykupienie polisy u wskazanego partnera. W innych – lista jest zawężona do najbardziej zaufanych i sprawdzonych ubezpieczycieli. Bywa też, że leasingodawca pozwala na skorzystanie z „ubezpieczenia obcego”, ale za dodatkową opłatą. Warto więc sprawdzić tę kwestię przed podjęciem współpracy z konkretnym partnerem.
Jakie ubezpieczenia w leasingu mogą być wymagane?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest uzależniony przede wszystkim od tego, co jest przedmiotem leasingu. Oto najpopularniejsze typy wymaganych lub zalecanych polis.
Ubezpieczenie OC w leasingu
Ubezpieczenie OC w leasingu dotyczy przede wszystkim wszelkiego rodzaju pojazdów. Warto pamiętać, że każdy samochód czy motocykl, a także maszyna rolnicza czy budowlana mająca wyjeżdżać na drogi publiczne musi mieć taką ochronę. Jest to wymagane przepisami prawa. Tym bardziej więc wykupienia takiego produktu będzie oczekiwać leasingodawca. Wymagane są również ubezpieczenia maszyn budowlanych w zakresie OC.
Ubezpieczenie AC w leasingu
Ubezpieczenie AC w leasingu to także konieczność. Taka ochrona uruchomi się w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony lub uszkodzony. W efekcie będzie możliwe przywrócenie go do sprawności (i odtworzenie większej części jego wartości) bez narażania się na dodatkowe koszty.
Ubezpieczenie GAP w leasingu
Ubezpieczenie GAP w leasingu jest polecane przede wszystkim, jeśli jego przedmiotem jest nowoczesny samochód. Jest to polisa, która najczęściej jest dobrowolna i chroni przed utratą wartości pojazdu w czasie. W jej ramach zostanie wypłacone odszkodowanie, które pokryje różnice między początkową wartością auta a kwotą odszkodowania otrzymaną z AC czy OC przy szkodzie całkowitej.
W efekcie przy leasingu może się okazać, że po rozliczeniu zostaniesz z nadwyżką finansową zamiast z koniecznością dopłaty na jego pokrycie. To zatem zabezpieczenie, w które warto zainwestować.
Na podobnej zasadzie mogą zadziałać ubezpieczenia innych urządzeń wziętych w leasing – przykładowo instalacji solarnej. Czy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest obowiązkowe? U wielu leasingobiorców może tak być. Jednak nawet jeśli warunki umowy nie uwzględniają takiego zapisu, warto zadbać o polisę na własną rękę. Jeśli dojdzie do zniszczenia systemu PV, odszkodowanie pomoże pokryć koszty i pomóc w uniknięciu dodatkowych wydatków.
Jak zatem widać, ubezpieczenia w leasingu chronią również Twój interes jako leasingobiorcy. Potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiednich produktów? Chcesz uzyskać dodatkowe informacje? Zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie.