Najczęściej zadawane pytania

Kto pyta, nie błądzi. Skoro tu jesteś, chcesz wiedzieć więcej, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Cenimy rozsądne podejście, dlatego przyłożyliśmy się do przygotowania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Leasing

Czym jest leasing i kiedy warto go wybrać? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Dodatkowe koszty zawarcia umowy, prowizje, ukryte koszty. Co dalej po podpisaniu?

Za korzystanie z naszych usług, nie płacisz ani grosza. Otrzymujemy honorarium od instytucji finansowych, z którymi współpracujemy. Dokładnie analizujemy każdą umowę, zanim Ci ją zarekomendujemy, a także nie urywamy kontaktu po zakończeniu procedury, ale jesteśmy dostępni dla Ciebie przez cały okres finansowania.

Opłata wstępna, rata, wykup. O co właściwie chodzi?

Opłata wstępna to Twój wkład własny. W zależności od oferty opłata wstępna wynosi od 0% do 45%. Rata to comiesięczna kwota, którą musisz płacić przez 6 do 120 miesięcy (w zależności od warunków leasingu). Wykup to kwota, za którą możesz nabyć leasingowany środek trwały, gdy spłacisz już swoje zobowiązania. By stać się jego właścicielem za małe pieniądze, najlepiej zdecydować się na wykup 1%. Z kolei, by obniżyć raty, warto postawić na wykup w granicach 25% do 45%.

Koszty dodatkowe – gdzie są, ile wynoszą, jak je znaleźć?

Wspólnie przeanalizujemy wszystkie koszty dodatkowe w ofertach firm leasingowych, jakie Ci przedstawimy. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie, by rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc Ci dokonać prawidłowego wyboru.

Decyzja negatywna – co wtedy?

Odmowa udzielenia leasingu przez daną firmę to nie koniec świata. W naszym szerokim portfelu firm leasingowych, z którymi współpracujemy, z pewnością znajdziemy taką, która będzie miała dla Ciebie odpowiednią ofertę.

Limit kilometrów, serwis samochodu, inne wymagania?

Leasingi, które oferujemy, nie uwzględniają limitu kilometrów, ani konieczności serwisowania samochodu w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi). Stawiając na współpracę z nami, możesz mieć pewność najkorzystniejszej oferty.

Wątpliwa atrakcyjność leasingu u dealera lub w komisie – czy to prawda?

Niestety tak, ponieważ dealerzy i komisy za błyskawiczne finansowanie doliczają sobie prowizję, przez co leasing okaże się ostatecznie droższy. Zanim dasz się złapać na tego typu chwyt marketingowy, odezwij się do nas po profesjonalną poradę.

Dlaczego jest tyle skarg na leasing fabryczny?

Firmy oferujące leasing fabryczny działają najczęściej, jak linia produkcyjna, na której nieważna jest jakość, a ilość. Nie dbają o obsługę klienta i interesy leasingobiorców, ale skupiają się na rozbudowie sieci salonów dealerskich. Z nami unikniesz tego typu instytucji.

Leasing 101% – jak to możliwe?

Możliwość osiągnięcia 101% wiążę się często z kosztami dodatkowymi, ale wcale nie musi. Analizujemy każdą umowę, wyłapujemy wszystkie haczyki i ukryte opłaty, dzięki czemu Ty możesz spać spokojnie.

Najtańszy leasing czy najlepszy leasing?

To zależy, czego dokładnie szukasz. Dla jednej osoby dobrym leasingiem będzie ten najtańszy, ale podstawowy, a dla drugiej droższy, ale kompleksowy. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci podjąć decyzję, która uwzględni Twoje potrzeby i możliwości.

Leasing operacyjny a pożyczka leasingowa – czym się różnią?

Leasing operacyjny jest usługą – najtańszą i najprostszą opcją na zdobycie finansowania przez przedsiębiorstwo. Biorąc leasing, własność do sprzętu czy pojazdu przechodzi na Ciebie. Pożyczki leasingowej udziela bank i to on jest właścicielem leasingowanego środka trwałego, a Ty stajesz się pożyczkobiorcą. W obu przypadkach możesz odliczyć do 100% VAT.

Wiek finansowanego przedmiotu – gdzie jest granica?

W zasadzie nie ma granicy, choć staramy się finansować środki trwałe, które nie są starsze niż 12 lat. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami – doradzimy Ci najlepiej, jak potrafimy.

Wyraźnie tańsza oferta niż inne – gdzie jest haczyk?

W takim przypadku może się okazać, że oferta jest częścią większej całości i po zsumowaniu taki leasing jest nieopłacalny. Warto być czujnym i uważniej czytać warunki. W każdej chwili możesz też zwrócić się do nas po poradę.

Ile z faktury za paliwo wrzucę w koszty działalności?

Wszystko zależy od tego, jaki status płatnika podatku VAT posiadasz i jak używasz samochodu. Miejsce może mieć jedna z czterech sytuacji:

  • Jesteś VAT-owcem + korzystasz z auta do celów służbowych i prywatnych = odliczasz 75% kwoty netto faktury + odliczasz 75% z połowy nieodliczonego VAT
  • Jesteś VAT-owcem + korzystasz z auta do celów służbowych = odliczasz 100% kwoty netto faktury
  • Nie jesteś VAT-owcem + korzystasz z auta do celów służbowych i prywatnych = odliczasz 75% z całości nieodliczonego VAT
  • Nie jesteś VAT-owcem + korzystasz z auta do celów służbowych = odliczasz 100% kwoty brutto faktury

Czy warto wziąć leasing?

Odpowiedź będzie dyplomatyczna, bo to zależy – przede wszystkim od oferty. Jeśli na przykład prowadzisz biznes, biorąc leasing, możesz skorzystać z odliczeń VAT (m.in. rat, wydatków eksploatacyjnych, serwisu). Jeżeli z kolei jesteś osobą prywatną, możesz liczyć na bonusy (m.in. assistance, auto zastępcze, serwis, wymianę opon). Najlepiej skontaktuj się z nami – przyjrzymy się Twojej sytuacji i pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.

Kto może skorzystać z leasingu?

Jeśli chodzi o leasingobiorców, nie ma ograniczeń rynkowych. Równie dobrze możesz skorzystać z leasingu, prowadząc działalność gospodarczą, jak i będąc osobą prywatną.

Na jakich warunkach uzyskam leasing?

By otrzymać leasing, przede wszystkim musisz przedstawić powody, dla których potrzebujesz danego sprzętu lub pojazdu – w firmie lub prywatnie. Pozostałe zasady zależą m.in. od wysokości wkładu własnego czy stażu działalności gospodarczej.

Jak długo muszę prowadzić działalność, by dostać leasing?

Wymagany okres prowadzenia działalności w przypadku możliwości otrzymania leasing zależy od konkretnej oferty. Nie ma tu ogólnie obowiązujących zasad. Postaramy się wybrać dla Ciebie najkorzystniejszą opcję finansowania.

Czy polisę na samochód wrzucę w koszty działalności?

Polisę OC i NNW wrzucasz w koszty bez wahania. AC i GAP do 150 tysięcy złotych również. W przypadku wyższych sum AC i GAP, musisz nieco pogłówkować. Bez obaw, nie zostawimy Cię z ręką w nocniku. Dzielisz kwotę 150 tysięcy przez sumę ubezpieczenia i wiesz już, jaki procent możesz wrzucić w koszty. Przykład? Przy 180 tysiącach będzie to 83% (150 000 / 180 000 = 0,83), a przy 220 tysiącach – 68% (150 000 / 220 000 = 0,68).

Na co mogę wziąć leasing?

Za pomocą leasingu możemy zdobyć finansowanie na dowolny środek trwały, który Ci się zamarzy – od komputera, przez samochód, aż po luksusowy jacht.

Jak wygląda procedura leasingu?

  1. Podczas wstępnej rozmowy konsultujesz z nami swój wybór
  2. Otrzymujesz szybką decyzją leasingową online
  3. Omawiamy szczegółowo Twój wybór i podpisujemy umowę
  4. Zajmujemy się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu
  5. Twoje marzenie nabiera kształtu – odbierasz swój leasingowany sprzęt lub pojazd i od razu możesz z niego korzystać

Ubezpieczenie

Jak możemy Ci pomóc w ubezpieczeniu auta? Poznaj odpowiedzi na pytania o ubezpieczenie.

Czy mogę samodzielnie ubezpieczyć samochód w kredycie lub w leasingu?

Samodzielne ubezpieczeni samochodu w kredycie lub w leasingu jest możliwe, jednak to kredytodawca ustala warunki, jak musi spełniać Twoja polisa AC.

Kto opłaca składkę za ubezpieczenie komunikacyjne?

Składkę za ubezpieczenie komunikacyjne opłacasz Ty jako kredytobiorca. W przypadku niektórych banków możliwe jest rozłożenie tej płatności na raty.

Jaką część składki z polisy komunikacyjnej wrzucę w koszty działalności?

Możesz odliczyć od przychodu 100% składek OC i NNW, ponieważ nie są one liczone od wartości samochodu. Limitem o wartości 150 tysięcy złotych objęte są wyłącznie wydatki na dobrowolne ubezpieczenia AC i GAP. W ich przypadku jako podstawę obliczenia składki stosuje się wartość pojazdu. Jeśli ich wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych, w koszty możesz wrzucić całą składkę. Jeżeli przekracza tę kwotę, składkę zaliczasz proporcjonalnie do kosztów. Składki możesz potrącić od przychodu w takie proporcji, w jakiej kwota 150 tysięcy złotych pozostaje do wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia. Jeśli samochód osobowy jest Twoją własnością, ale nie jest on wprowadzony w środki trwałe Twojej firmy, musisz zastosować limit w wysokości 20% (identycznie jak inne wydatki związane z użytkowaniem pojazdu).

Umowy

Jak wygląda umowa? Co po jej podpisaniu? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o leasing lub pożyczkę?

Dokumenty, jakie musisz złożyć wraz z wnioskiem o leasing lub pożyczkę, uzależnione są od wielu czynników, takich, jak m.in. podmiot finansowania, okres prowadzenia działalności gospodarczej, Twój wiek, jak również od reguł ustalonych przez daną firmę leasingową. Podstawową dokumentację stanowią najczęściej: dane z Twojego dowodu osobistego, proforma przedmiotu leasingu lub pożyczki, Twój adres e-mail i numer telefonu, a w przypadku firm także obroty za rok ubiegły oraz liczba zatrudnionych pracowników.

Czy w leasingu zawsze jest wymagany weksel?

Nie za każdym razem weksel jest wymagany jako zabezpieczenie leasingu.

Czy w trakcie trwania umowy leasingu mogę zmienić harmonogram umowy (skrócić, wydłużyć, rata balonowa)?

Większość firm leasingowych umożliwia zmianę harmonogramu w tracie umowy. Zmiana ta wiąże się jednak zwykle z poniesieniem kosztu w wysokości zgodnej z Tabelką Opłat leasingodawcy.

Jaki dokument dostanę jako leasingobiorca do rozliczenia opłaty wstępnej w leasingu operacyjnym?

Za rozliczanie opłaty wstępnej w leasingu operacyjnym zostanie wystawiona na Ciebie (leasingobiorcę) faktura.

Kto jest właścicielem przedmiotu leasingu operacyjnego/finansowego?

Właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca, czyli nikt inny jak firma udzielająca leasingu.

Kto jest właścicielem przedmiotu w pożyczce lub w kredycie?

Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego w pożyczce lub w kredycie przewłaszczenia:

  • przewłaszczenie warunkowe = Ty jesteś 100% właścicielem przedmiotu
  • przewłaszczenie częściowe = Ty masz 51% udział we własności, a bank lub pożyczkodawca 49%
  • przewłaszczenie całkowite = bank lub pożyczkodawca jest 100% właścicielem przedmiotu

Jaki może być okres umowy leasingu operacyjnego?

Okres leasingu operacyjnego – w zależności od firmy leasingowej – wynosi od 24 do 84 miesięcy.

Jaki może być okres umowy leasingu finansowego?

Okres leasingu finansowego wynosi od 6 do 84 miesięcy. Wszystko zależy od firmy leasingowej.

Kredyty

Uzyskanie kredytu - dowiedz się, jak wygląda krok po kroku, jakie warunki musisz spełniać i kiedy warto go wybrać.

Jakie są koszty uzyskania przychodu w kredycie samochodowym?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, kosztami uzyskania przychodu w kredycie samochodowym będą dla Ciebie odpisy amortyzacyjne i odsetki.

Kto jest właścicielem przedmiotu w kredycie samochodowym?

Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego w kredycie przewłaszczenia:

  • przewłaszczenie warunkowe = Ty jesteś 100% właścicielem samochodu
  • przewłaszczenie częściowe = Ty masz 51% udział we własności, a bank 49%
  • przewłaszczenie całkowite = bank jest 100% właścicielem samochodu

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to produkt finansowy skierowany zarówno do konsumentów, jak i do przedsiębiorców. Przedmiot umowy stanowi konkretna suma pieniędzy, a pojazd jest tylko zabezpieczeniem spłaty. Kredyt samochodowy (w odróżnieniu od ograniczonego wiekiem przedmiotu finansowania leasingu) pozwala na sfinansowanie aut starszych niż 10 lat oraz kupowanych na zasadzie umowy sprzedaży od osoby prywatnej.

Czy mogę wcześniej zakończyć umowę kredytu?

Możesz zakończyć umowę kredytu przed czasem. W zależności od wewnętrznych wytycznych banku, w którym zaciągasz zobowiązanie, może to wiązać się z poniesieniem dodatkowej opłaty w wysokości 2% od kwoty pozostałej do spłaty (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą) lub brakiem dodatkowych opłat (w przypadku osób prywatnych).

GAP

Typy ubezpieczenia GAP - zapoznaj się z najważniejszymi. Poznaj cały proces zdobywania polisy typu GAP!

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP w firmie leasingowej, czy lepiej na własną rękę, zewnętrznie?

Wszystko zależy od konkretnej oferty. Jeśli wykupujesz ubezpieczenie GAP w firmie leasingowej, możesz skorzystać z rozłożenia składki na miesięczne raty. W przypadku firm zewnętrznych płatność jest często jednorazowa lub roczna. Niektóre firmy leasingowe doliczają VAT do raty GAP, inne dodatkową opłatę za rozłożenie składki na raty. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, najlepiej przeanalizuj koszty w obu przypadkach i wybierz tę opcję, która jest dla Ciebie korzystniejsza.

Czy wypłata odszkodowania z GAP jest powiązana z sumą ubezpieczenia AC pojazdu?

Wypłata odszkodowania z GAP w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej zależy od sumy ubezpieczenia AC i może stanowić kwotę netto, brutto lub netto + 50% VAT, w zależności od tego, jaka suma widnieje na polisie AC. To znaczy, że jeśli posiadasz AC od sumy ubezpieczenia netto, to zawrzemy GAP również od kwoty netto i ewentualne odszkodowanie otrzymasz w kwocie netto. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku kwot brutto,

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP pozwala uzyskać dodatkowe środki na pokrycie utraty wartości pojazdu w czasie, w przypadku gdy samochód został skradziony lub uległ szkodzie całkowitej. Pomaga uzupełnić np. wypłatę odszkodowania z tytułu AC aż do początkowej wartości zakupu auta.

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy?
Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Oddział Poznań
ul. Murawa 37C lok.1
61-655 Poznań
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993
Tag ikonaNumer KNF:
RPK033805

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Używamy na naszej stronie plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu oraz innych opisanych w naszej Polityce prywatności.