Czy leasing odlicza się od podatku?

Zdjęcie artykułu
Leasing
2023-06-21

Leasing to instytucja, która pozwala na użytkowanie samochodów, maszyn oraz urządzeń bez konieczności ich zakupu za gotówkę czy standardowy kredyt. Cała procedura umożliwia poprawienie wydajności firmy i zwiększenie szansy uzyskania wyższych zysków w przyszłości. Czy jednak pozwala także na zastosowanie optymalizacji podatkowych? Sprawdź, jak wyglądają aktualne regulacje.

Podatek a leasing: czym jest leasing?

Leasing to umowa między finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą). Na jej podstawie jedna ze stron przekazuje drugiej w użytkowanie konkretny przedmiot, na podstawie regulacji znajdujących się w umowie.

W zależności od rodzaju leasingu oraz treści zobowiązania korzystający może po okresie trwania umowy wykupić przedmiot kontraktu. Wyróżnia się m.in. leasing operacyjny, finansowy oraz konsumencki.

Niektóre firmy umożliwiają zawarcie umowy bez tzw. wpłaty wstępnej, czyli opłaty wnoszonej przez leasingobiorcę na początku współpracy. Na rynku są także dostępne oferty, w których wysokość opłaty wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu leasingu.

Leasing 2023 — aktualne regulacje prawne

Jakie regulacje prawne obejmują aktualnie leasing? 2023 rok to czas, w którym istotne zmiany wynikają głównie z Nowego Polskiego Ładu. Poniższe informacje będą dotyczyły praw i obowiązków, które dotyczą leasingu operacyjnego. Jest on korzystniejszy dla przedsiębiorcy w zakresie stosowania optymalizacji podatkowych.

Przed wprowadzeniem tzw. Nowego Ładu większość biznesmenów wykupywała samochód, spłacając ostatnią ratę. Z reguły była ona niska, wynosiła od 1 do kilku procent wartości pojazdu.

Dzięki temu możliwe było wprowadzenie zakupionego dobra do majątku prywatnego, bez konieczności ujmowania go w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Podatek a leasing — jak taka praktyka wpływała na podatki? Po 6 miesiącach przedsiębiorca mógł sprzedać auto bez naliczenia VAT i podatku dochodowego.

Za sprawą Nowego Ładu wprowadzono następujące zmiany:

  • przychód ze sprzedaży pojazdu jest wliczany do przychodu firmy przez 6 lat od przejęcia auta na własne cele;
  • obowiązuje wyższy podatek VAT od sprzedaży, którego stawka jest liczona od realnej wartości pojazdu, a nie wysokości ostatniej raty.

Nowe regulacje sprawiły zatem, że kwestie związane z wykupem auta są dla przedsiębiorców mniej opłacalne. Warto jednak pamiętać o czymś jeszcze — o możliwości stosowania comiesięcznych amortyzacji w związku z umową leasingu.

Podatek a leasing

W kontekście leasingu warto także wiedzieć o tym, że wpływa on na regularnie płacone podatki. Jego koszt można bowiem uznać za koszt uzyskania przychodu i odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem. Dzięki temu poniesiesz realnie niższe koszty fiskalne, a przy okazji będziesz mógł cieszyć się komfortem, jaki zapewnia dobrej jakości samochód, sprzęt biurowy czy maszyna budowlana bądź rolnicza, na którą się zdecydujesz.

Biorąc pod uwagę związek między podatkiem a leasingiem, warto rozważyć zawarcie takiego zobowiązania, jeśli:

  • Twoja firma generuje wysokie dochody, a jednocześnie niskie koszty uzyskania przychodu;
  • przedmiot leasingu faktycznie wpłynie na poprawę wydajności firmy oraz komfort pracy;
  • otrzymasz dobrą ofertę, dopasowaną do Twoich możliwości — warto w tym celu skorzystać z pomocy doradcy leasingowego, który znajdzie propozycje na miarę Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Czy leasing odlicza się od podatku? Leasing pozwala realnie obniżyć wysokość należności podatkowych w legalny sposób. Jest więc formą optymalizacji podatkowej, którą warto zastosować w przedsiębiorstwie.

Czy warto brać leasing w 2023 roku?

Odpowiedź na pytanie, czy warto brać leasing w 2023 roku, nie jest oczywista. Od czego to zależy?

Przede wszystkim od indywidualnych potrzeb danej firmy.

Ważne są:

  • realne potrzeby przedsiębiorstwa — jeśli przedmiot leasingu pozytywnie wpływa na wydajność firmy, jej wizerunek czy konkurencyjność, to procedura się opłaca;
  • Twoje możliwości finansowe — należy przedmiot umowy oraz jego stan i parametry (nowy, używany, zastosowane technologie) dopasować do możliwości w zakresie spłaty;
  • oferty dostępne na rynku — analizując każdą z nich, weź pod uwagę wysokość wpłaty wstępnej, rat oraz możliwość i kwotę wykupu.

Jeśli pojazd czy maszyna ułatwią Ci pracę, skorzystaj z możliwości wdrożenia ich w struktury firmy. Znajdź dobrą ofertę leasingu samochodów lub innych sprzętów. Stwórz flotę, która pozwoli Ci rozwinąć skrzydła na rynku.

Leasing czy kredyt gotówkowy — porównanie

Wielu klientów rozważa wzięcie pojazdu w leasing bądź sfinansowanie inwestycji z kredytu. Poniższa tabela obrazuje podobieństwa i różnice pomiędzy tymi opcjami.

  Kredyt Leasing
Możliwość stosowania ulg podatkowych brak zaliczenie kosztów związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu
Konieczność dysponowania wkładem własnym często jest warunkiem otrzymania finansowania są dostępne oferty bez wpłaty wstępnej
Zdolność kredytowa jest wnikliwie analizowana przez banki jest nawet kilkukrotnie wyższa w ocenie firm leasingowych niż w przypadku analityków banku
Procedura skomplikowana, wieloetapowa uproszczona

Co wybrać — kredyt czy leasing? To zależy od Twoich preferencji, możliwości oraz oczekiwań w zakresie przebiegu spłaty zobowiązania.

Czy warto zabrać leasing w 2023 roku? Jeśli zależy Ci na komforcie, zwiększeniu wydajności firmy i możliwości stosowania ulg podatkowych, to tak. Zawarcie umowy realnie wpłynie na jakość pracy, a także pozwoli obniżyć koszty prowadzenia działalności we w pełni legalny sposób.

Baza wiedzy

Na naszym blogu dzielimy się eksperckimi rekomendacjami na temat dostępnych form finansowania i możliwości, jakie niosą. Żadnego lania wody, tylko rzetelne informacje przedstawione w przystępny sposób. Piszemy nie dla algorytmów, a dla ludzi.

Zdjęcie wpisu
GAP
2024-05-07

Kompleksowe zabezpieczenie floty – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenia OC, AC i GAP?

Kompleksowe zabezpieczenie floty

Zdjęcie wpisu
Wynajem Długoterminowy
2024-03-22

Wynajem długoterminowy czy leasing na start – która opcja jest lepsza dla Twojej firmy?

Rozpoczynasz działalność biznesową? Skoro tak, zapewne potrzebujesz mniejszej lub większej floty pojazdów.

Zdjęcie wpisu
Leasing
2024-02-15

Leasing maszyn budowlanych – optymalizacja kosztów inwestycyjnych

Branża budowlana jest niezwykle konkurencyjna. Jeżeli chcesz w niej wypracować stabilną pozycję, potrzebujesz nowoczesnego sprzętu. Sęk w tym, że zakup wysokiej klasy koparki, spycharki, kruszarki czy podnośnika może oznaczać ubytek nawet kilkuset tysięcy złotych z budżetu.

Zdjęcie wpisu
Leasing IT
2024-01-11

Leasing sprzętu IT – zwiększ efektywność swojej firmy

Bez względu na to, w jakiej branży działa Twoja firma, na co dzień jest Ci potrzebna szeroka gama sprzętu IT. Laptopy, komputery stacjonarne, do tego drukarki i skanery, serwery czy dyski zewnętrzne do przechowywania danych…

CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy?
Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Oddział Poznań
ul. Murawa 37C lok.1
61-655 Poznań
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993
Tag ikonaNumer KNF:
RPK033805

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Używamy na naszej stronie plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu oraz innych opisanych w naszej Polityce prywatności.